USB Flash Sürücüden Virüs ve Truva Atı Kaldırma

Genellikle USB Flash Sürücülerini, arkadaşlarımız ve ailemizle veri paylaşımı yapmak için kullanırız. Bu yapılırken genellikle güvenlik önlemlerini göz ardı eder ve önemli verilerle yüklenmiş USB flash sürücümüzü diğer kişilerin bilgisayarlarına takarız, ikinci bir düşünceye yer vermeden. Bazı durumlarda, diğer bilgisayarın virüsler ve kötü amaçlı yazılımlarla enfekte olmuş olması durumunda, virüsün USB sürücünüze bulaşma olasılığı vardır. Bu, sadece bu USB sürücüsüyle daha sonra bağlandığınız her bilgisayarı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda önemli dosyaların silinmesine/bozulmasına neden olabilir.

Eğer size de böyle bir durum yaşanıyorsa, bilgisayarınızı enfekte olan flash sürücüden korumak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Yöntem 1: Windows’ta Otomatik Çalıştır Özelliğini Devre Dışı Bırakma
Microsoft Windows’ta, otomatik çalıştırma özelliği, virüslerin otomatik olarak çalışarak enfeksiyonu yayma kapılarını açtığı için oldukça zararlıdır. Bu özelliği Grup Politikası Düzenleyici’den devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Windows’ta otomatik çalıştırma özelliğini devre dışı bırakmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. WIN + R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın.
  2. gpedit.msc yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Sol taraftaki bölmeden Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Otomatik Oynatma Politikaları’na gidin.
  4. Sağ taraftaki bölümden otomatik oynatma özelliğini kapatma seçeneğini etkinleştirin.
  5. Artık bilgisayarınız, herhangi bir virüs bulaşmış olsa bile hiçbir flash sürücüyü otomatik olarak oynatmayacak ve virüs bulaşmayacaktır.

Yöntem 2: Antivirüs Programları Kullanma
Eğer virüs bulaşmış bir USB flash sürücüyü bilgisayarınıza takarsanız, Windows Defender size flash sürücüden gelen tehditler hakkında bildirimde bulunacak ve bunları Windows Defender kullanarak kaldırana kadar karantinaya alacaktır.

Windows Defender’ın her zaman açık ve güncel olması gerekmektedir, böylece bilgisayarınız virüslere karşı korunacaktır.

Windows tuşuna basın ve “Windows Defender” yazın.
Onu başlatın ve oradan etkinleştirin.
“Update” sekmesine geçin ve “Update Definitions” üzerine tıklayın.
Bu, otomatik olarak arama yapacak ve güncellemeyi yükleyecektir.
Bilgisayarınıza bir antivirüs programı yükleyin ve flash sürücünüzü bilgisayara takmadan önce onu antivirüs programı ile tarayın, ardından dosyaları flash sürücüden bilgisayara taşıyın.

İpucu: Antivirüsünüzü güncel tutun, böylece yeni virüsleri tespit edebilir.

Daha fazla koruma mı istiyorsunuz? İyi bir ücretli Antivirüs programı arayabilirsiniz, size gerçek zamanlı güvenlik koruması ve diğer kullanışlı özellikler sunabilir. BitDefender Total Security gibi örnekler bulunmaktadır ki, bu program benim bilgisayarım üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. İncelememizi kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yöntem 3: Kısayol Virüsünü Kaldırma
Kısayol virüsleri, Windows bilgisayarlarında en sık karşılaşılan enfeksiyonlardan biridir. USB flash sürücü takıldığında, kısayol virüsü tüm dosyalarınızı kısayollar haline getirerek veri bozulmasına neden olur. Virüs eylemlerini takiben, veri neredeyse okunamaz hale gelir.

Bu durumda, verilerinizi kurtarmak için iki kolay yöntemi kullanabilirsiniz.

İlk olarak, Kısayol Virüsü Kaldırma aracını indirin. Bu, küçük boyutlu doğrudan bir yardımcı programdır ve açıldığında kısayol virüsünü kaldırmak istediğiniz konumu soracaktır. USB flash sürücüyü veya istediğiniz başka bir konumu seçebilirsiniz. Tarama yapıldığında, araç tüm kısayolları tek bir dokunuşla düzeltilmiş olarak size bilgi verecektir.
Yukarıdaki yönteme ek olarak, USB flash sürücüyü OTG aracılığıyla Android akıllı telefonunuza bağlayabilirsiniz. Sürücüyü dosya yöneticisinde açtığınızda, orijinal dosyaları ve bunların kısayol karşılıklarını göreceksiniz. Sadece .Ink uzantılı dosyaları silin. Kısayol dosyaları için gömülü klasörleri kontrol etmeyi unutmayın. İşiniz bittiğinde, verilerinizi kaybetmeden veya sürücüyü biçimlendirmeden güvenle USB sürücüyü bilgisayar

ınızda kullanabilirsiniz.

Eğer hala sorun yaşıyorsanız sizlere USB Flash belleklerinizdeki virüsler için Ücretli Kurtarma hizmeti verebiliriz. Daha fazla ayrıntı için bizlere buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

Arduino ile LED kontrolü

Arduino, elektronik projelerde kullanılan popüler bir mikrodenetleyici platformudur. Bu makalede, Arduino kullanarak basit bir LED kontrol projesini adım adım nasıl gerçekleştireceğinizi öğreneceksiniz. LED kontrolü, temel

Read more
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iş ortaklığı yaparak kapsamlı IT hizmetleriyle çalışın.

Sorularınızı yanıtlamaktan ve ihtiyaçlarınıza en iyi uyan hizmetlerimizi belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
Sonraki adım ne olacak?
1

Sizin uygun olduğunuz bir zamanda bir görüşme planlarız

2

Keşif ve danışmanlık toplantısı düzenliyoruz

3

Bir teklif hazırlıyoruz

Danışmanlık Randevusu Alın