Intel, İsrail’de “şimdiye kadar yapılan en büyük yatırım” olarak 25 milyar dolarlık bir çip fabrikası inşa edecek.

İsrail hükümeti ve Intel, ülkenin güneyinde 25 milyar dolarlık bir çip üretim fabrikası inşa etme planlarını doğruladı. Başbakan Benjamin Netanyahu, bu yatırımı İsrail tarihindeki en büyük olarak tanımlamıştır.

Amerikan teknoloji devi şu anda İsrail’de 11,700 kişiyi istihdam etmekte ve son 50 yılda ülkede 50 milyar doların üzerinde yatırım yapmıştır.

Intel, mevcut çip üretim fabrikasını, Gazze’nin kuzeydoğusundaki Kiryat Gat’ta bulunan, 7 Ekim saldırılarına ve İsrail ile Hamas arasındaki devam eden savaşa rağmen genişletmeyi istiyor. Haber daha önce Reuters tarafından bildirilmişti.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Salı günü X üzerinden yaptığı bir yazıda, “Intel, benzersiz bir şekilde 25 milyar dolarlık bir yatırımı onaylamaya ve yeni fabrikasını tam burada İsrail’de kurmaya karar verdi,” dedi.

Bu yatırımın, uzak bölgelerde yüksek kaliteli istihdam fırsatlarını teşvik etmesi ve İsrail ekonomisinin büyümesine önemli katkı sağlaması beklenmektedir.

Netanyahu, yeni fabrikayı Haziran ayında ilk duyurduğunda, bu yatırımı “uluslararası bir şirketin İsrail’de şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırım” olarak tanımlamıştı.

Intel (INTC) o dönemde yeni yatırımı doğrulamamış, sadece İsrail operasyonlarının şirketin başarısı için hayati öneme sahip olduğunu ve bunları genişletme planlarının gelecekteki üretim ihtiyaçlarını karşılama taahhüdünden kaynaklandığını belirtmişti.

Şirket, yatırım planlarını Salı günü doğruladı.

Intel Israel’in ortak genel müdürlerinden Daniel Benatar, “Kiryat Gat üretim tesislerimizin büyümesi, İsrail’deki çalışanlarımız için büyük bir gurur kaynağıdır ve onların mükemmelliğe olan kararlılıklarının bir yansımasıdır,” dedi. “İsrail hükümetinin desteği, bize bu mükemmelliği sürdürme imkanı verecek ve İsrail’in yarıiletken teknoloji ve yetenek konusunda küresel bir merkez olmaya devam etmesini sağlayacaktır.”

Intel, Kiryat Gat’taki site için genişleme planının dünya çapında malzeme ve çip tedarik yeteneğini güçlendirmeye yardımcı olacağını belirtti. Şirket, jeopolitik gerilimlere karşı tedarik zincirlerine daha fazla dayanıklılık eklemek için büyük yatırımlar yapmaktadır. 2022’de şirket, ABD’de iki yeni çip üretim tesisi için 20 milyar dolar, ayrıca yeni Avrupa fabrikaları için 90 milyar dolara kadar yatırım yapacağını açıklamıştı.

İsrail hükümeti, Kiryat Gat tesisinin genişlemesi için birkaç yıl boyunca yayılacak şekilde 3.2 milyar dolarlık bir hibe sağlayacak, İsrail medyası bildirdi.

Intel, önümüzdeki on yıl boyunca İsrail tedarikçilerinden 60 milyar şekel (16.6 milyar dolar) değerinde mal ve hizmet satın almayı taahhüt etti, Reuters’ın belirttiğine göre şirketin açıklamasına dayanarak.

Yeni tesisin 2028’de açılması ve 2035’e kadar faaliyet göstermesi planlanmaktadır.

Kiryat Gat dahil olmak üzere Intel’in en gelişmiş üretim tesisi, şirketin İsrail’de dört geliştirme ve üretim sitesine sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Intel, ayrıca 2017’de 15.3 milyar dolar karşılığında İsrail merkezli sürücü destek teknolojisi startup’ı Mobileye’yi satın almış, bir yıl kadar önce şirketi halka arz etmiştir.

Şubat 2022’de, İsrail merkezli çip üreticisi Tower Semiconductor’ı 5.4 milyar dolar karşılığında satın almayı planladığını duyurmuştu, ancak bu anlaşma bu yılın başlarında gerekli düzenleyici onayları alamadığı için iptal edildi. Satın alma, Çin antitröst düzenleyicisinin onayı sağlanmadığı için çöktüğü bildirildi.

Benzer Haberler

Arduino ile LED kontrolü

Arduino, elektronik projelerde kullanılan popüler bir mikrodenetleyici platformudur. Bu makalede, Arduino kullanarak basit bir LED kontrol projesini adım adım nasıl gerçekleştireceğinizi öğreneceksiniz. LED kontrolü, temel

Read more
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iş ortaklığı yaparak kapsamlı IT hizmetleriyle çalışın.

Sorularınızı yanıtlamaktan ve ihtiyaçlarınıza en iyi uyan hizmetlerimizi belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
Sonraki adım ne olacak?
1

Sizin uygun olduğunuz bir zamanda bir görüşme planlarız

2

Keşif ve danışmanlık toplantısı düzenliyoruz

3

Bir teklif hazırlıyoruz

Danışmanlık Randevusu Alın