Windows 11’den Windows 10’a nasıl geri dönülür

Neredeyse tüm günümüzde perakende kanalında satılan yeni bilgisayarlar, Windows 11 ile önceden yüklenmiştir. Donanım, Microsoft’un en son işletim sistemi ile çalışması için tasarlanmıştır ve tüketici pazarı için yapılan çoğu model, eski Windows 10’u yüklemek için bir seçenek sunmaz. (İş dünyası pazarı için üretilen bilgisayarlar bazen bu seçeneği sunar, ancak bu iş sınıfı bilgisayarların fiyat etiketi genellikle daha yüksektir.)

Eğer gerçekten Windows 11’i beğenmezseniz, yeni bir bilgisayar satın alabilir ve onu Windows 10’a geri döndürebilir misiniz? Evet, bir nebze.

Windows 10’u Windows 11’e kolayca yükseltebilir, yüklenmiş uygulamaları, ayarları ve veri dosyalarını koruyabilirsiniz; ancak tersini yapamazsınız. Windows 11’den Windows 10’a “geri dönmek” istiyorsanız, tüm veri dosyalarınızı yedeklemeniz, geri yüklemeniz ve tüm uygulamalarınızı yeniden yüklemeniz gereken temiz bir kurulum yapmanız gerekir. Ancak Windows 11 lisansınız, Windows 10’u etkinleştirmek için yeterli olacaktır (ve tam tersi), bu da demektir ki Microsoft’un sizi şu anda rahatsız eden şeyleri düzeltmiş olmasını umarak daha sonra Windows 11’e yükseltme seçeneğiniz olacak.

Eğer bu, Windows 11 ile birlikte önceden yüklenmiş yeni bir bilgisayar ise, bunu gerçekten yapmak isteyip istemediğinizi iki kez düşünmelisiniz. Windows 10’u yüklediğinizde hatalar ve donanım uyumsuzluklarıyla karşılaşabilirsiniz ve bu sorunlar, şu anda Windows 11 ile ilgili olduğunuz sorunlardan daha rahatsız edici olabilir.

Öte yandan, eğer bilgisayarın orijinal olarak Windows 10 için tasarlandıysa, Windows 10’u başarıyla yükleyebilme şansınız çok daha yüksektir. Her durumda, daha fazla adım atmadan önce sisteminizin tam bir yedeğini almalısınız.

Temiz bir kurulum yapmanın ideal yolu, özellikle bilgisayar modeliniz için yapılmış bir Windows 10 kurtarma görüntüsünü indirmektir.

Eğer bir kurtarma görüntüsü bulamazsanız, Windows 10’u manuel olarak indirip yüklemeniz gerekecek. Bootable bir kurulum ortamı oluşturmak için en az 8 GB kapasiteli bir USB flash sürücüye ihtiyacınız olacak. Microsoft’un Media Creation Tool’u sürücüyü silecek ve biçimlendireceği için içinde önemli dosyalar bulunmamasına dikkat edin.

Uyarıları bir kenara bıraktıktan sonra işte nasıl devam edeceğiniz:

  1. USB flash sürücüyü Windows 11 PC’nize takın ve diğer gereksiz USB cihazları bağlantıdan çıkarın; sonra https://aka.ms/downloadwindows10 adresine gidin. Bu adımı herhangi bir Windows sürümü çalıştıran bir PC’de yapabilirsiniz.
  2. “Windows 10 kurulum ortamı oluştur” başlığı altında Şimdi İndir’e tıklayın.
  3. Media Creation Tool Installer’ı çalıştırın ve USB flash sürücünüzü kullanarak bootable Windows 10 kurulum ortamını oluşturmak için yönergeleri takip edin. Sürücüyü Windows 11 PC’nize bağlı bırakın.
  4. Ayarlar > Sistem > Kurtarma’ya gidin. Gelişmiş Başlangıç ​​başlığı altında, Şimdi Yeniden Başlat’a tıklayın.
  5. Windows 11 kurtarma menüsünde, Bir Aygıt Kullan’ı seçin ve USB sürücünüzü seçin. USB sürücüden başlatma isteği geldiğinde, Windows Kurulumunu başlatmak için boşluk tuşuna basın.
  6. Windows 10’u yüklemek için yönergeleri takip edin. Ürün anahtarı girmeniz istendiğinde Bir Ürün Anahtarım Yok’u tıklayın ve ardından “geri dönüş” yapmak istediğiniz sürümü (Home veya Pro) seçtiğinizden emin olun.
  7. Kurulum tamamlandığında, Windows 10’a başlayacaksınız ve işletim sistemi otomatik olarak etkinleşmelidir. En son güncellemeleri yüklemeniz ve belki de PC üreticisinin web sitesinden bazı sürücüleri indirmeniz gerekebilir. Veri dosyalarınızı geri yükledikten ve uygulamalarınızı yeniden yükledikten sonra çalışmaya devam edebilirsiniz.

Eğer profesyonel bir şekilde Windows 11’den Windows 10’a dönmek istiyorsanız sizlere Ücretli Destek sunabiliriz. Daha fazla bilgi buradan alabilirsiniz.

Benzer Haberler

Refman Regen Hatası Sorunu ve Çözümü

Netcad programında “refman regen” hatasıyla karşılaşıyorsanız uygulamanız gereken adımlar… Netcad Refman Regen Hatası Sorununu Çözmeniz İçin Gerekenler.. Bu adımları takip ederek Netcad’ta “refman regen” hatasını

Read more

Steam Bağlantı Yok Hatası

Steam ağında yaşanan bağlantı sorunları, kullanıcıların Steam’e erişimini engelleyebilir veya bağlantı kesilmesine neden olabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşan kullanıcılar aşağıdaki adımları izleyerek sorunu çözebilirler: Bu

Read more
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iş ortaklığı yaparak kapsamlı IT hizmetleriyle çalışın.

Sorularınızı yanıtlamaktan ve ihtiyaçlarınıza en iyi uyan hizmetlerimizi belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
Sonraki adım ne olacak?
1

Sizin uygun olduğunuz bir zamanda bir görüşme planlarız

2

Keşif ve danışmanlık toplantısı düzenliyoruz

3

Bir teklif hazırlıyoruz

Danışmanlık Randevusu Alın