Türk Start-up’ları Küresel Pazarda Başarı Arıyor

Son üç yıl içinde, Türk start-up’ları ülkenin girişimcilik ekonomisine yatırım çekme konusunda bir patlama yaşadı ve birçok Avrupa rakibini geride bıraktı.

Bottobo Robotics’in Yönetici Ortağı ve Kurucu Ortağı Ali Koçer, “Beş yıl içinde vizyonumuz oldukça iddialı,” dedi.

“Robotik endüstrisinden en azından 20 milyar dolar değerinde olan pazarda en az %2 pazar payını elde etmek istiyoruz.”

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de her yıl düzenlenen teknoloji ve girişim sermayesi etkinliği Slush’a Türkiye’den katılan 30’dan fazla teknoloji girişimcisi, yatırımcı ve inovasyon tutkunlarıyla bir araya geldi. Bottobo Robotics Kurucu Ortaklarından Ali Koçer ve Bottobo Robotics’in diğer kurucu ortaklarından Burhan Turgut Ulutürk, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. ( Alican Ocak – Anadolu Ajansı )

Geçtiğimiz yıl, Türkiye, start-up yatırımları açısından Avrupa’da 12. sırada yer alırken, İstanbul Avrupa şehirleri arasında 6. sırayı elde etti.

Ayrıca, İstanbul, Avrupa genelinde oyun endüstrisinde ikinci sırayı alarak sadece Londra’nın hemen arkasında yer aldı.

Türkiye Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, Türkiye’deki teknoloji şirketlerinin son üç yılda yaklaşık 3.5 milyar dolarlık yatırım çektiğini ve bu yatırımların önemli bir kısmının yurtdışından geldiğini belirtti.

KPMG’nin Türkiye’deki Start-up Yatırımları İncelemesi 2022’ye göre geçen yıl Türkiye’de 277 start-up anlaşması gerçekleşti ve bu, 2021’deki 255 anlaşmaya kıyasla bir artışı işaret etti. Bu anlaşmaların toplam değeri iki yıl içinde 1.4 milyar dolar dan 1.84 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin start-up manzarası, deneyimli risk sermayedarlarının küresel başarılar olan Getir gibi şirketleri başlatmaya katkıda bulunduğu 2017’den itibaren yükselmeye başladı.

Yatırımcı tarafındaki gelişmeler ve yasal değişiklikler de ülkenin yeni zirvelere ulaşmasına yardımcı oldu.

Türkiye daha önce bir “unicorn” (1 milyar doların üzerinde değerlenen bir start-up) üretmemişti, ancak 2020’de bu durum altı şirketle değişti. Bunlar arasında Getir, Dream Games, Hepsiburada, Trendyol, Peak Games ve Insider bulunuyordu.

COVID-19 pandemisi, tüm sektörlerde dijital dönüşümü hızlandırdı ve Türk girişimcilerine 2 milyar dolarlık bir yatırım getirdi, diyor yatırım analitik platformu Startups.watch’ın kurucusu Serkan Ünsal.

“Bu yıl dünya genelinde yatırım açısından fon kıtlığı var, Türkiye de dahil,” diye ekledi. “Türk start-up’ları 2023’te dokuz aylık bir yatırım turunda 154 milyon dolar kazandı. Ancak 2023’te kalan üç ayda birkaç büyük yatırım, yıllık yatırımın 2023’te 800 milyon dolara ulaşmasına neden olabilir,” dedi Ünsal ve Türkiye’yi Güneydoğu Avrupa’da öncü ülke konumuna getirdi.

“Son iki on yıla baktığınızda, Türk girişimcilik ekosistemi başlangıçta ilk on yılda sadece yerel başarı hikayelerinden oluşuyordu, ardından küresel başarı hikayeleri ortaya çıktı,” dedi 500 Emerging Europe’un Genel Ortağı Enis Hulli. “Bu, 2019’da hiç unicorn olmayan bir ülke. Ve şimdi üç yıl içinde ürettiğimiz altı unicorn’a sahibiz,” dedi Hulli.

2022’de oyun, yapay zeka ve makine öğrenimi ve FinTech dikeyleri, Türkiye’nin önde gelen sektörleri oldu.

“Harika zekalara sahibiz, gerçekten büyük hükümet desteğine sahibiz, birçok farklı vergi teşviki var,” dedi Koçer.

Ünsal’a göre, Türkiye’de her yıl ortalama 600 start-up kuruluyor. “Unicorn’u olmayan ülkelerle karşılaştırıldığında iyi bir konumdayız,” diye ekledi.

Türkiye Yatırım Ofisi, 2015 yılından beri teknoloji girişimciliği üzerine çalışıyor ve bu alandaki uluslararası yatırımcılarda ilgi uyandırmaya çalışıyor.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de her yıl düzenlenen teknoloji ve girişim sermayesi etkinliği Slush’a Türkiye’den katılan 30’dan fazla teknoloji girişimcisi, yatırımcı ve inovasyon tutkunlarıyla bir araya geldi. Dijitalleşme alanında faaliyet gösteren Macellan Üst Yöneticisi (CEO) Göktürk Yetim, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. ( Alican Ocak – Anadolu Ajansı )

“Dış ticarette, özellikle teknoloji alanında ihracatımızı artırmak en önemli konulardan biridir,” dedi Dağlıoğlu.

“Aksi takdirde, dünya dijitalleştikçe, bu iddialı hedeflere sadece geleneksel yöntemlerle ulaşmak imkansız olacak. Orada çok fazla rekabet var.

Teknoloji ve start-up yatırımcısı olan Slush fuarı, “şirketler ile hedef kitleleri arasında doğrudan bir destek ortamı oluşturarak teknoloji ihracatımızı hızlandırmak için” yatırım konusunda da yardımcı oluyor, diye ekledi.

Türk yenilikçi start-up’ları, teknoloji konferanslarında küresel başarı hedefliyor

2018’e kadar Türk start-up’ları büyüme stratejilerini başta Türkiye olmak üzere uluslararasılaşmayı ikinci planda tutarak genellikle Türkiye’ye odaklanmışlardı. Bu durum, şirketlerin küresel bir odak noktasına hemen ihtiyaç duymadan büyük iç pazarın sunduğu geniş fırsatlar nedeniyle sağlanmış ve bu da şirketlerin hemen küresel bir odak noktasına ihtiyaç duymadan ölçeklenebilirlik elde etmelerine olanak tanımıştı.

Son zamanlarda, bir dizi başarılı genişleme hikayesi, girişimciler arasında yeni bir ilham dalgası başlattı. Bu başarı hikayeleri, girişimcileri Türkiye sınırlarının ötesinde fırsatlar aramaya ve ürün ve hizmetlerini uluslararası pazarlara stratejik bir şekilde tanıtmaya teşvik etti.

Yatırım Ofisi, Türk teknoloji start-up’larına yatırım yapmayı teşvik ediyor ve onların küresel genişlemelerini destekleyerek büyük uluslararası yenilik etkinliklerine erişim sağlıyor.

Bu yıl Slush, 100’den fazla ülkeden 13.000 ziyaretçi çekti.

Türk start-up’ları, dijital finans hizmetleri, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, dijital sağlık hizmetleri ve akıllı tıbbi cihazlar alanındaki yenilikleri sergileyerek potansiyel yatırımcılarla tanışma ve uluslararası pazarda görünürlüklerini artırma fırsatı buldu.

Yatırım Ofisi liderliğinde, bir düzineyi aşkın umut vadeden start-up, son zamanlarda Slush’a katıldı, bu etkinlik Finlandiya’nın Helsinki şehrinde gerçekleşti.

Türk start-up’ları arasında bulunanlar arasında, e-ticaret için AI destekli bir analitik platform sunan Heybooster; teknoloji odaklı bir girişim stüdyosu olan Macellan; Deep Neural Language Understanding kullanan bir omnichannel tüketici bilgi platformu olan Pivony ve perakende endüstrisine IR tabanlı perakende uygulama ve takip hizmetleri sunan Vispera bulunuyordu.

Hulli, “Slush’u küresel çapta ilk 10 start-up konferansından biri olarak görüyorum,” diyerek vurgulayarak, “ABD, İngiltere ve Asya’dan gelen risk sermayedarları hepsi orada bulunuyor. Küresel çapta bu üst fonlarla ağ kurmayı amaçlıyoruz ve portföyümüze daha fazla sermaye çekmeyi hedefliyoruz.”

Macellan’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı Gökhan Yetim, şirketinin geçen yıl 4.7 milyon dolarlık bir yatırım aldığını paylaştı.

Benzer Haberler

Arduino ile LED kontrolü

Arduino, elektronik projelerde kullanılan popüler bir mikrodenetleyici platformudur. Bu makalede, Arduino kullanarak basit bir LED kontrol projesini adım adım nasıl gerçekleştireceğinizi öğreneceksiniz. LED kontrolü, temel

Read more
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iş ortaklığı yaparak kapsamlı IT hizmetleriyle çalışın.

Sorularınızı yanıtlamaktan ve ihtiyaçlarınıza en iyi uyan hizmetlerimizi belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
Sonraki adım ne olacak?
1

Sizin uygun olduğunuz bir zamanda bir görüşme planlarız

2

Keşif ve danışmanlık toplantısı düzenliyoruz

3

Bir teklif hazırlıyoruz

Danışmanlık Randevusu Alın