Mars atmosferi, güneş rüzgarının estiği zaman balon gibi şişerken, bilim insanları heyecan içindeler

Mars’ atmosferi, bugün Dünya’nınkinden belki de daha kalın olan bir zamanlar, uzaya sızıyor.

Güneşten düzenli olarak fırlatılan yüklü parçacıkların hızlı akışı olan güneş rüzgarı, Mars’ın atmosferinin her saniye yaklaşık 0.25 pound (0.11 kg) kadarının uzaya itilmesine neden oluyor. Bu sürekli akış, güneş sisteminin her yerine yayılır ve hatta Plüto’nun ötesine ulaşır.

Ancak geçen Aralık ayında, nadir bir iki gün boyunca, bu rüzgarın bir kısmı kayboldu. Aniden ve dramatik bir şekilde kaybolması, Mars’ın güneşe bakan tarafındaki atmosferin normal boyutunun neredeyse dört katına çıkmasına neden oldu – normalde 497 mil (800 km) olan boyutu 1,864 mil (3,000 km)’ye kadar çıktı. Bu tuhaf olay, Mars Atmosferi ve Uçucu Evrimi anlamına gelen MAVEN adlı bir NASA yörünge aracı tarafından kaydedildi. MAVEN, 2014’ten beri Mars’ın atmosferini ve güneşin davranışına tepkisini gözlemleyen bir araçtır. MAVEN’ın verileri, Mars’ın manyetosferin gözyaşı damlası şeklinde, yay şoku ve iyonosferin benzer şekilde genişlediğini gösterdi.

Iowa Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü ve MAVEN ekibinin bir üyesi olan Jasper Halekas, Pazartesi günü (11 Aralık), bu hafta California’da ve çevrim içi düzenlenen AGU konferansında, “Gerçekten burada sınırları aşıyoruz,” dedi. “Bu, MAVEN ile Mars’ta daha önce görmediğimiz bir şey

MAVEN’ın neredeyse on yıllık kariyerindeki ilk olağandışı olay, hızlı bir güneş rüzgarı bölgesinin daha yavaş bir rakibini geçip ardında seyrelmiş bir bölge bıraktığı ve ardından bu materyali süpürdüğü bir durumdu. Boşalmış fırtına, 25 Aralık 2022’de Mars’a ulaştı ve bilim insanlarına gezegenin atmosferinin şişmesini izleme şansı verdi, sanki daha ‘rüzgarsız’ bir yıldızın etrafında dönüyormuş gibi.

Bu olayı rapor eden yeni bir çalışmayı yöneten Halekas, “Bu bizim için bir yılbaşı hediyesiydi,” dedi. “Doğa, bu mükemmel bilimsel deneyi kurdu.”

MAVEN’ın Mars’taki beklenmeyen dinamiklerle ilgili verileriyle, Halekas ve meslektaşları, nasıl aşırı güneş olaylarının – ve bunların yokluğunun – gezegenin atmosferini nasıl etkilediğini inceledi, bu da evrimini anlamak için değerli bir içgörü sağladı. Bulgular, ekibin Pazartesi günü paylaştığı gibi, Güneş Sistemi dışındaki Dünya benzeri gezegenlerin ve bunların ev sahibi yıldızları ile etkileşimlerinin anlaşılmasında da etkileri bulunuyor.

“Aracın altına bakabildik, fizikte neler olduğunu, dinamiklerin nasıl çalıştığını gerçekten anlayabildik ve bu detaylara gerçekten bir hissiyat edebildik,” dedi Boulder’daki Atmosfer ve Uzay Fizik Laboratuvarı’ndan MAVEN ekibi üyesi Skylar Shaver.

Neredeyse boşaltılmış fırtına Mars’ı geçtikten iki gün sonra, Kızıl Gezegen’in çevresindeki atmosfer tekrar orijinal durumuna yerleşti, ancak biraz Jell-O tabağı gibi sallanmadan önce. New Atlas, 1999’da benzer bir fırtınanın Dünya’yı vurduğunu, dünya atmosferinin normal boyutunun beş katına çıktığını bildirdi. Ancak MAVEN’ın şu anda bu tür olayları incelemek için böyle iyi bir konumda olmayan yörüngede bir uzay aracının olmadığını belirtti.

MAVEN misyonunun baş araştırmacısı Shannon Curry, böyle olayların Mars’ın erken evrimi sırasında, yaklaşık 3 ila 4 milyar yıl önce yaygın olduğunu düşünüyor. Güneşimiz şu an olduğundan daha ateşliydi ve belki de haftada bir veya hatta her gün fırtınaları patlatıyordu. Bu tür aşırı olayların, Kızıl Gezegen’i kurutmakla muhtemelen ilişkili olduğunu, bilim insanlarının bir zamanlar sıvı su barındırdığı ve yaşama uygun koşullar sunduğu varsayılan bir dünyayı kurutmuş olabileceğini belirtti. En son MAVEN verilerini Mars’ın evrimini zaman içinde incelemek için kullanmak, atmosferinin ne kadar erozyona uğradığını ve gezegenin ne kadar hızlı kuruduğunu anlamamıza ışık tutabilir, dedi Curry.

Curry, güneş aktivitesinin zirveye ulaşmasının beklenildiği Temmuz 2025’e kadar değilse bile gelecek yılın sonuna kadar gerçekleşmesi beklenen, bu gibi olayların önümüzdeki iki yıl içinde birkaç kez daha meydana gelebileceğini ekledi.

Benzer Haberler

Arduino ile LED kontrolü

Arduino, elektronik projelerde kullanılan popüler bir mikrodenetleyici platformudur. Bu makalede, Arduino kullanarak basit bir LED kontrol projesini adım adım nasıl gerçekleştireceğinizi öğreneceksiniz. LED kontrolü, temel

Read more
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iş ortaklığı yaparak kapsamlı IT hizmetleriyle çalışın.

Sorularınızı yanıtlamaktan ve ihtiyaçlarınıza en iyi uyan hizmetlerimizi belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
Sonraki adım ne olacak?
1

Sizin uygun olduğunuz bir zamanda bir görüşme planlarız

2

Keşif ve danışmanlık toplantısı düzenliyoruz

3

Bir teklif hazırlıyoruz

Danışmanlık Randevusu Alın