Eski bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur?


Windows 11 istiyorsunuz ama bilgisayarınız desteklenmiyor mu? İşte PC’nizin minimum gereksinimleri karşılamadığı durumda Windows 11’i nasıl kuracağınız.

Windows 11, dünyanın en popüler işletim sistemlerinin en son sürümüdür ve şu ana kadar iki yılı aşkın bir süredir mevcuttur. Ancak desteklenen bir bilgisayarınız yoksa bu sürümü kullanmanız mümkün değildir. Windows 11, tasarım dilinden birçok eski donanımın desteklenmemesine kadar birçok konuda değişiklik getirmiştir. Gerçekten de Windows 11, önceki Windows sürümlerine göre oldukça yüksek sistem gereksinimlerine sahiptir, bu nedenle bunu yükleyemeyeceğiniz birçok desteklenmeyen PC bulunmaktadır.

Birçok kişi için en dikkat çekici değişiklik, bir Güvenilir Platform Modülü (TPM) gereksinimi olmasıdır, ancak bu aynı zamanda gereken minimum RAM’i 4GB’ye çıkarır ve x64 tabanlı bir işlemci gerektirir, bunun üzerine bir de desteklenen CPU’ların oldukça sınırlı bir listesine sahiptir.

Tüm bunlar, birçok kullanıcının PC’lerinin yeterince iyi çalışsa bile resmi bir Windows 11 yükseltme yoluna sahip olmadığı anlamına gelir. Eğer bir x86 CPU’nuz varsa uyumluluk konusunda pek bir şey yapamazsınız, ancak belirli CPU’lar veya TPM desteği için gereksinimleri atlayabilirsiniz, bu da çoğu Windows PC’sinin Windows 11’e yükselmesine olanak tanır. Bu makalede, bunu nasıl yapacağınızı size göstereceğiz.

TPM ve Secure Boot’un etkin olup olmadığını kontrol edin Bu sürece başlamadan önce akılda tutmanız gereken bir şey, bazı durumlarda bilgisayarınızın TPM veya Secure Boot desteğe sahip olabileceği, ancak BIOS’ta devre dışı bırakılmış olabileceğidir (başka bir Windows 11 gereksinimi). İlk olarak, Secure Boot’un yanı sıra TPM’nin etkin olup olmadığından emin olmalısınız. İşte nasıl yapılır:

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. İlk işaretleri gördüğünüzde, üretici logosu gibi, BIOS’a girmek için sürekli olarak Esc, F1, F2 veya F12 tuşlarına basın. Farklı markalar farklı tuşları kullanır ve BIOS’a giriş konusunda daha fazla bilgiyi rehberimize göz atarak öğrenebilirsiniz. BIOS ayarlarına girdikten sonra, Secure Boot ve TPM (bu aynı zamanda Güvenlik Cihazı olarak etiketlenebilir veya etrafında başka metinler bulunabilir) adlı ayarları arayın. Genellikle bir güvenlik bölümü altında olacaklardır, ancak bilgisayarınıza bağlı olarak değişebilir. Bazı bilgisayarlar, bir donanım TPM’si yerine bir firmware TPM’sine (fTPM) sahip olabilir. Her iki seçenek de çalışmalıdır.

Emin olun ki her ikisi de etkin durumda olsun. Değişikliklerinizi kaydedin ve çıkınız.

Bundan sonra, Windows 11’i bilgisayarınıza normal yöntemlerle kurabilirsiniz. Bu ayarları bulamazsanız, bunlar desteklenmiyor olabilir ve işte bu noktada bu rehber devreye giriyor.

Unutmayın ki desteklenmeyen bir bilgisayara Windows 11 yüklerseniz, gelecekteki güncellemelere erişim sağlayamayabilirsiniz. Güvenlik güncellemeleri büyük bir sorun olmamalı, ancak Microsoft büyük bir güncelleme yayımlarsa, örneğin Windows 11 sürüm 22H2 gibi, bu süreci tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, bazı desteklenmeyen donanımların desteklenmemesinin geçerli bir nedeni olabilir. Performans ve stabilite, bazı eski bilgisayarlarda en iyi seviyede olmayabilir.

Özel bir ISO oluşturmak için Rufus kullanma:

Rufus, Windows ve diğer işletim sistemleri için önyüklenebilir kurulum sürücüleri oluşturmak için çok kullanışlı bir araçtır. Uzun bir süredir kullanımda ve Windows 11 ile geliştirici, yeni OS’u desteklenmeyen makinelerde kurmayı kolaylaştırmak için bazı özellikler ekledi. Bunun için üzerinde herhangi bir şey bulunmayan (veya kaybetmeyi umursamadığınız veriler içeren) bir USB flaş sürücüsüne ihtiyacınız olacak, ancak aksi takdirde bu herkesin kullanabileceği en iyi yöntemdir. Eğer USB sürücüsünde önemli veriler varsa, başlamadan önce yedek oluşturduğunuzdan emin olun.

İşe şu adımlarla başlayın:

  1. Bu sayfadan Windows 11 ISO dosyasını indirin. ISO indirme seçeneği üçüncü sırada yer alır, ancak aynı zamanda bu sayfadaki Media Creation Tool’u kullanarak bir ISO oluşturabilirsiniz.
  2. Resmi web sitesinden Rufus’un en son sürümünü indirin. İnstallable ve portable versiyonları bulunmaktadır, tercih ettiğinizi kullanabilirsiniz.
  3. Kurulum ortamı olarak kullanacağınız USB flaş sürücüsünü takın.
  4. Başka sürücülerinizi yanlışlıkla silme riskini önlemek için diğer sürücüleri çıkarmayı öneririz.

Rufus’u başlatın ve burada göreceğiniz seçeneklere dikkat edin. İlk olarak, en üstteki Cihaz altında doğru flaş sürücüsünü seçerek başlayın. 5. Boot seçimi altında Select düğmesine tıklayın ve indirdiğiniz ISO dosyasını bulun. Birkaç varsayılan ayar uygulanacaktır ve bunları değiştirmeniz gerekmemelidir. Sürücünün adını değiştirebilirsiniz, eğer onu daha kolay tanımlanabilir hale getirmek istiyorsanız.

  1. Rufus ekranının alt kısmında Start’a tıklayın.
  2. Karşınıza bir dizi seçenek içeren bir uyarı gelecek, ancak ihtiyacınız olan tek şey en üstteki seçenek. Bu, Secure Boot, TPM, belirli CPU’lar ve hatta RAM için tüm uyumluluk kontrolünü devre dışı bırakacaktır (ancak RAM gereksinimlerini karşılamıyorsanız yine de Windows 11 kurmanızı önermeyiz). Bu varsayılan olarak etkin olmalıdır, ancak değilse etkin olduğundan emin olun.
  3. Tamam’a tıklayın ve Rufus, Windows 11 kurulum dosyalarını flaş sürücüye taşımaya başlayacaktır. Bu işlem, özellikle daha yavaş bir USB portunuz varsa bir süre alabilir.
  4. İşlem tamamlandığında, gereksinimleri karşılamayan neredeyse herhangi bir PC’ye Windows 11 yükleyebileceğiniz bir USB flaş sürücünüz olacak. Kurulumu başlatmak için USB sürücüsünü açın ve setup dosyasını başlatın.
  5. Alternatif olarak, temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız USB sürücüyü önyükleme aygıtı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için, belirli bir yol keşfettiğimiz Windows 11 nasıl kurulur rehberimize göz atın.

Normal kurulum sürecini takip edin. Windows 11 lisans koşullarını gördüğünüzde Kabul Et’e tıklayın ve ardından kurulum seçenekleri için özet ekranını gördüğünüzde Kur’a tıklayın. Windows 11 kurulmaya başlayacaktır.

Kurulum bittikten sonra ek yapılandırma adımları görebilirsiniz, ancak bunun ardından Windows 11 masaüstünde olacaksınız. Windows 11’i resmi olarak desteklenen bir PC üzerinde kullanır gibi kullanmaya hazırsınız. Ancak bu gereksinimlerin bir nedeni olduğunu unutmayın, bu nedenle bazı eski donanımlar düşük performans veya kararlılık sorunları yaşayabilir.

Benzer Haberler

Arduino ile LED kontrolü

Arduino, elektronik projelerde kullanılan popüler bir mikrodenetleyici platformudur. Bu makalede, Arduino kullanarak basit bir LED kontrol projesini adım adım nasıl gerçekleştireceğinizi öğreneceksiniz. LED kontrolü, temel

Read more
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iş ortaklığı yaparak kapsamlı IT hizmetleriyle çalışın.

Sorularınızı yanıtlamaktan ve ihtiyaçlarınıza en iyi uyan hizmetlerimizi belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
Sonraki adım ne olacak?
1

Sizin uygun olduğunuz bir zamanda bir görüşme planlarız

2

Keşif ve danışmanlık toplantısı düzenliyoruz

3

Bir teklif hazırlıyoruz

Danışmanlık Randevusu Alın